Mi lehet a CIA igazgatójának mottója? Szerintem ez: „Nem hiszek a véletlenben!” Ő minden, nemzetközi jelentőségű esemény mögött értelmet keres. Nem lehet véletlen, hogy akkor tör ki a mexikói járvány, amikor Obama éppen ott van, sőt a járvány kitörése sem lehet véletlen az ő szemében.
Én magam nem hiszek az összeesküvés elméletekben, de hiszek abban, hogy az államok majdnem mindent megtesznek, ami érdekükben áll. A demokratikus, erősebb erkölcsökkel rendelkező államok, kicsit kevesebbet, mint az erkölcstelen diktatúrák. Erkölcsös demokráciák például nem indítanak olyan járványokat, amik saját polgáraikat is veszélyeztetik. Aztán valahol itt meg is állnak a különbségek.
Szóval nem hiszek az összeesküvés elméletekben, még ha én gyártom őket, akkor sem, de ha bejönnek a jóslatok, akkor elbizonytalanodom. Néhány éve azzal zaklatom ismerőseimet, hogy eljöhet a pillanat, amikor Kínának érdekében állhat egy világjárvány kirobbantása. Ez a pillanat, tavaly, a válság kitörésével meg is érkezett. Még fogadást is kötöttem a járvány tavaszi kitörésére. Kicsit nevetségesnek tűnt, de érveket tudtam felsorakoztatni mellette. A jelek már 3 éve jönnek. A WHO ennyi ideje riogatja a világot egy járvány kirobbanásával. Tudjuk, ez a szervezet és a CIA nagyon szoros kapcsolatot tart. Furcsa volt a hév, amivel győzködték a világot egy lehetséges járványról. Az egész összeesküvés elmélet elleni legfőbb érv, a mi európai gondolkodásunkkal, hogy Kína nem semmisítené meg legfőbb export piacait. Ami logikusnak is tűnik, de Kína más világ, az ő politikai és hatalmi gondolkodásuk eltér a miénktől, nem kell benne, „a mindent alárendelünk gazdasági növekedésnek” mániát keresni. A legfőbb különbségek, a végzetes pragmatizmus, az iszonyatos hosszú távú gondolkodás, és az egyének életének semmibevétele. Ennek legjellemzőbb stratégiai megnyilvánulása Mao és az atomháború esete. Mao közismerten papírtigrisnek tartotta az atomháború rémét. Kiadta az utasítást, a kínai népszaporulat növelésére, koncepciója az volt, ha Kínára atomfegyvert dobnak, megölnek 300 millió embert, de ha van 1 milliárd, akkor még mindig marad 700 millió. Míg ez alatt elpusztul az oroszoknál és az amerikaiaknál is 150 millió, akkor máris előnyösebb helyzetben van, mint ellenfelei.
Ma Kína stratégiája ennél egyszerűbb. Az ottani titkosszolgálatok, akik kívülről néznek bennünket, - ami reményeink nélkül - világosan látják, hogy az USA és Európa gondjai 50 év távlatában megoldhatatlanokká válnak, és ezek a társadalmak maguktól összeomlás szélére kerülnek. A népszaporulat, a munkaerőhiány, az elöregedés és az ezzel párhuzamos bevándorlás tönkreteszi ezeket a társadalmakat. Kivárásra kell csupán játszaniuk és 50 éves távlatban az ölükbe hullik a világhatalom, ha képesek egyben tartani az országukat ennyi ideig. Ami könnyebbnek tűnik, mint kívülről látni szeretnénk. Világpolitikai célokat tehát fölösleges felállítaniuk, legfőbb céljuk belső egyensúlyuk.
Kína katonai stratégiája is fantasztikus. Az USA óriási technikai fölényét nem tudja megtörni minden területen, nem is akarja. Az F35-ös vadászokat képtelen gyártani, de használhatatlanná tudja őket tenni. A túlelektronizált világban kőkorszaki szintre akarja vinni az esetleges a háborút. Ezért csak a világűrre és a számítógépes rendszerekre koncentrál. Űrkutatási programjában ötször annyian dolgoznak, mint az USA-ban fejlődésük hihetetlenül gyors. A számítógépes kalózkodásban pedig olyan hadseregeik állnak készen, amelyekkel lehetetlen felvenni a versenyt. Több millió központilag befolyásolható, irányítható önkéntese van. Amennyiben ezeket a területeket ellenőrizni tudják, vagy legalább meg tudják bénítani ellenfelüket. Egy F 35 –ös nem ér sokkal többet, mint egy papírrepülő.
Ezeket figyelembe véve Kína képes meggyorsítani a nyugati világ hanyatlását és saját előretörését, akkor, ha a demográfiai problémákat előbbre hozza. Ez pedig egy nagy járvány tudja leghatékonyabban megoldani. Igaz, talán elpusztul benne néhány tízmillió kínai is, de ez a kínai gondolkodásban csak elhanyagolható veszteség. A járvány kirobbanására nincs alkalmasabb időpont, mint a mai. A válság közepén vagyunk, egy komolyabb járvány esetén további 5%-os GDP csökkenés várható. Ezzel a nyugati országok egy jelentős részét gyakorlatilag kivégeznék (bennünket első helyen). Évtizedek kellenének talpra állsásukhoz, de ezt a demográfiai változások tovább nehezítik, mivel az ilyen járványok tapasztalatai szerint az aktívaknak nagyobb esélyük van a megbetegedésre, és a gyermek között nagyobb számban lehetnek áldozatok. A világban gyakorlatilag munkaerőhiány léphetne fel, a világ nagyobb ipari vállalatai meggyengülnének, felvásárlási célponttá válhatnak. Az olaj iránti kereslet csökken és Kína szabadon terjeszkedhet az energia piacon. Egy háború esélye csökken, mert a legyengült országok néhány évtizedig erre nem alkalmasak. Gyakorlatilag újra lehet osztani a világot, aminek csak egy nyertese lehet.
Így súlyosabb járvánnyal, kb. 25-30 évet nyerne Kína a világhatalmi játszmában. Persze egy kisebb járvány, a jelenlegi helyzetben, a pánik hatás miatt önmagában is egy-két százaléknyi DGP csökkenést jelenthet. Ez is egy újabb lehetőség. Ráadásul a vállalatok éppen az ellenkezőjét teszik, annak, ami hosszú távon érdekük lenne. A pénzügyi gondokat a termelés költségeinek csökkentésével, a termelés olcsóbb országokba költöztetésével akarják megoldani. Ezzel még tovább rontják anyaországuk (régiójuk) hosszabb távú esélyeit. A megoldás éppen a termelés visszatelepítése lenne, akár némi költségnövekedés árán is, amit a kormányok adókedvezménnyel jutalmazhatnának. Sajnos nem ez történik.
Visszatérve a konkrét összeesküvés elméletre a CIA igazgatónak az orvosok jelentése sem igazán tetszik. A vírus két az amerikai kontinensen található állatvírusból és egy eurázsiai embervírusból kombinálódott. A természet persze mindent létrehoz, de az orvosok furcsának találják a kombinációt és azt is, hogy éppen Amerika határainál bukkant fel és valaki, akivel az elnök találkozott és kezet fogott 7 nappal később meghalt. Túl sok a véletlen egy CIA igazgatónak.
Ami nekünk összeesküvés elmélet, az CIA-nál napi valóság, és egy világjárvány mindenképpen alkalmat ad a spekulációra. Kínát egyébként, a nyugati sajtóban is megvádolták már a járvány előidézésével, és ő hevesen cáfolta is.
Ránk ezekből az eseményekből nem túl sok vonatkozik, csak várjuk csendben a véget, mert egy biztos, amennyiben kitör a járvány, vagy csak egy enyhe pánik, Magyarország game over.