Műmámor
Megindult a pánikszerű álmodozás a Fideszben. Pánikszerű, mert a választási eredmény diadalmenet is meg nem is. Az 1,6 millió szavazó kevés, de az 56% elég, hogy a pártkommunikáció győzelmi mámorba borítsa a Fideszt. Végül is ki van ez számolva. Két egyéni körzetet nyernek a szocik, és a maradék 174-gyel tuti nyer a Fidesz. A kongresszuson eufória volt a díszvendég, és számháború a kikapcsolódás. Ki tud nagyobb számot mondanit játszottak, végtelen, végtelen plusz egy. Kétharmad, háromnegyed, négyötöd. Száz százalékot nem mert senki mondani. Én 90-et írok, hátha cserébe megbocsátanak nekem.
A nosztalgikus bokszoló
A Fidesz egyre inkább kezd arra a bokszolóra emlékeztetni, aki 14 évesen két haverjával kiütötte későbbi világbajnokot. Igaz, profiként 34-ből 34 vereség a mérlege, sok KO-val, de bokszzsákként is jól megél. A barátainak viszont folyton nyomja, jobb a világbajnoknál, csak nem jó a menedzser, nem volt idő edzeni, lesérült, csaltak. Kifogások sora. Most azonban tényleg megvan a kihívás, a közben autóbalesetet szenvedett exvilágbajnokkal, aki még tolószékben van, de az orvosok dolgoznak rajta, hogy a meccsre felépüljön. A furcsa csak az, hogy a győzelmet már előre megünnepelték, pedig még a meccs időpontja sincs kitűzve. A felkészüléssel meg egyáltalán nem foglalkoznak.
A Fidesz hatalommétere
Azért ünnepelnek, mert a Fidesz hatalommétere győzelmet jelez. Ez a szerkezet vezető politikusainak ülepére van szerelve, és a nyelvcsapások számát jelzi. A méter utoljára 98-ban, mutatott ilyen számot. Kellemes, bizsergő érzés, ami megnyugtat, és magabiztosságot ad. Ezzel az érzéssel az altestedben könnyen lehet a gazdagokat szidni és kedves népies fordulatokat használni.
Az Illés 72. búcsúkoncertje
A Fidesz újra azt üzente, hogy most már tényleg és isten bizony az utolsó nagy összecsapás következik: „a szabad Magyarország ideájának megvalósítása érdekében a feladat az, hogy végleg legyőzzük őket.” Kicsit olyanok, mint a megkopott rocksztárok x-edik búcsúkoncertje. Már sokszor hittük azt, hogy ez a harc lesz a végső, és eddig nem jött be. Legutóbb az EP-választásoknál, de ez sem ment elég simán. Kicsit aggódom, vajon most hihetünk-e nekik? Meg mi is az a szabad Magyarország, és mik azok a vágyak, amelyeket már húsz éve dédelgetünk, mert ezeket is mondták.
Változás
Én a műmámor és ünneplés helyett inkább ezeknek az értelmezhetetlen mondatoknak a kibontásával foglalkoztam volna. Meg azzal, hogy mi lesz az a változás, amiről a Fidesz beszél, amitől minden olyan más lesz, hogy el sem tudjuk képzelni. Az emberek változást akarnak és ezt az igényt a Fidesz, avíttas metaforáival nem elégíti ki. Inkább simán meg kéne mondani mi lesz.
A Fidesz a változásról szóló megnyilatkozásaiból arra lehet következtetni, hogy valójában nem tudják miről szól az egész. Olyanok, mint (azt hiszem) a 22-es csapdájában az egyik katona, aki, amikor a pszichológus vizsgálja, valami ilyesmit mond neki: „ne fáradjon doki, úgysem tud olyat mutatni, amiről nem a szex jut eszembe”. A Fidesznek mindenről a nagyobb állam, az állam nagyobb gazdasági szerepe, a nagyobb hatalom jut eszébe. A válságból is erre következtetett. Az állam gazdasági szerepét erősíteni kell. Ez igaz is, de nem államosítással, még ha itt-ott ideiglenesen ilyet is látunk. Hanem az állam ellenőrző szerepének erősítésével. De ha Amerikában azt mondják, keletre 300 mérföldre van az ígéret földje, és mi Budapesttől elmegyünk keletre 300 mérföldet, még csak Munkácson leszünk, és nem a Kánaánban. Szóval a recept az influenzásnak és a lábgombásnak nem ugyanaz. Az állam erejét növelni kell, de terjeszkedésről, visszaállamosításokról stb. beszélni fölösleges. (Ajánlanám Fukuyama erről szóló fejtegetését) A nagy állam nem egyenlő az erős állammal. A legnagyobb államok az afrikai diktatúrák, de rendről ott nem érdemes beszélni. A nagy állam azt jelenti, a kormányzat abban hisz, ők jobban tudják az élet bármely területén igazgatni a dolgokat, mint mások. A válság éppen arra tanít bennünket, hogy ne legyünk elbizakodottak, és hogy senki sem képes minden kockázatot átlátni.
A változás kommunikációja amúgy is veszélyes a Fideszre nézve, mert egy fiatalított MSZP-nek ez éppen kedvezni fog. Ők majd a Fideszre mutatnak és azt kérdik – Változás? Hány éve vagytok Ti a politika élvonalában?
300 forinton vett nemzeti egység
A Fidesz a népszavazás óta nemzeti egységről beszél. Ezt azonban 300 forinton vette szavazóitól. Az EP-választási nemzeti egység nem sikerült ilyen fényesre, de a politikusok szeretnek egy „picit” ferdíteni. Egy biztos, ha a Fidesz mögött létrejön ez az egység, az nem lesz nemzeti, hanem Fidesz-egység lesz. Nem szeretném azt gondolni, olyan nemzet vagyunk, akik csak valami ellen és csak ilyen pitiáner célokért képes egyesülni. A nemzeti egység csak oldalakon átívelő lehet, amikor valami magasabb célért, az ország modernizálásáért, az olimpiáért, vagy ehhez hasonlóért egyesülünk. Ilyet itt nem látni. Mussolini vajon nemzeti egységet hozott létre? Két népszavazást is tartott arról, hogy legyen-e a fasiszta diktatúra és a választójoggal rendelkezők mindkettőn közel száz százalékos arányban igennel voksoltak, cenzusos választójogi rendszerben. A mai politikai rendszer nem fér bele az oldalakon átívelő nemzeti egység, mert a politika a másik oldal iránti gyűlöletre épül. Az ország igazi változása a közös célok és egymás elfogadásában lenne. Nézzünk a németekre, és értsük miről beszélek.
Szun Ce és a Jobbik
Mao minél idősebb lett, annál többet olvasta Szun Cét. A Tiltott város palotájának wc-jében ült, ahova telefont vezettetett, és onnan irányította 1 milliárdos országát. Szun Cét érdemes minden politikusnak olvasni, sokkal mélyebb, mint Machiavelli. Szun Ce azt tanácsolja, ne harcolj ellenfeled terepén. A Fidesz mégis azt teszi a Jobbikkal. Megijedtek tőlük, egyrészt agyonhallgatást játszanak, másrészt indul a cigánykérdés „felvállalása”. A múlt szombati Magyar Nemzet első oldalára azonnal fel is raktak 3 nagy írást, kettő a cigányok bűncselekményeiről, egy meg Orbán nyilatkozata, hogy ő majd rendet rak. Kicsit késői, és hibás taktika. A cigányozás a Jobbik terepe. Minél inkább ezt a kérdést állítjuk a közbeszéd középpontjába, annál tovább erősítjük őket, mert ezt ők hozták be a köztudatba, nekik van gárdájuk, ők már megvédtek embereket. A Fidesz cigányozása azt az érzet kelti, hogy a rájöttek, a Jobbiknak volt igaza. Akkor én is rájöhetek, mondja erre a szavazó. Minden rasszista és kirekesztő vád hazugság, mert hát a Fidesz szerint is ez a fő kérdés. Ha megnézték Vonát a TV-ben, láthatták, fiatal, lendületes, hiteles, olyan kifejezések használ, mint „lehet rugózni ezen a szón”. Élesen áll szemben a Fidesz megfáradt, egyhangú megnyilatkozásaival. Nem érdemes velük a saját terepükön harcolni.
Pártszakadás, mint stratégia
A Fidesz akkor tudná szavazatait maximalizálni, ha a KDNP-t valódi pártként leválasztaná és néhány erős Fidesz politikust átléptetné hozzájuk. A KDNP önálló politikát kezdhetne, a Fidesz így még inkább középre húzódhatna. A politika fókuszát a két párt közé lehetne hozni, így a fő választási alternatívává ez a két párt válna. Az MSZP ebben az esetben erősebben marginalizálódna. A két párt, a megmaradó töredékszavazatokkal garantáltan 2/3-ot szerezhetne. Ez sem fog megtörténni, mert a pártegységet sokkal fontosabbnak tartják, mint a szavazatmaximalizálást.
De akkor mi lesz?
A magyar politika tényleg olyan, mint egy bili, a pöcegödör már pozitívumot tartalmaz, mert valami nagyobbat jelez. Ez végtelenül kisstílű világ, amire jobb kifejezés a bili. Szinte lehetetlen, hogy Fidesz innen elbukja, de jó lenne, ha még a nyáron beleérne a kezük a bilibe és felébrednének, az ünneplés helyett dolgoznának. Van 1,5 millió szavazó, aki nem döntött, de képes eldönteni a választást. Azt értik, miért nem akarják a szocikat és a Szadeszt, csak azt nem, miért adnák a Fidesznek a hatalmat. Ehhez kéne még egy kis lökés. Valami pozitívum, hogy ne a legkisebb rosszat, hanem a legjobbat kelljen választaniuk. Ha ez nem történik meg, még valami fránya meglepetés is jöhet azon a végső, nagy meccsen a tolószékes ellenféllel.
Annak, akik azt hiszik, hogy baloldali vagyok, ajánlanám ezeket. Ezek után jobboldalisággal vádoltak. Nehéz úgy jobboldalinak lenni, hogy akik a jobboldalon vannak, nem elveket, hanem párthűséget várnak el.
http://magyarorszag21.blog.hu/2009/06/11/szdzs
http://magyarorszag21.blog.hu/2009/06/12/otlet_20